آشنایی با تیراندازی فیلدتارگت

ورزش تیراندازی یکی از مفرح ترین و مهیج ترین ورزش ها در کل دنیا می باشد و هرروزه به تعداد طرفداران آن افزوده می گردد. مسلماً با گستردگی این ورزش در جهان، تنوع رشته های آن هم بسیار است. یکی از رشته های بسیار پر طرفدار و جذاب ورزش تیراندازی، فیلد تارگت می باشد. در تیراندازی فیلد تارگت (Field Target Shooting) از تفنگ های بادی در فضای باز استفاده می گردد و هر ساله مسابقات آن در سطوح ملی و بین المللی در حال برگزاری است. در مسابقات تیراندازی فیلد تارگت تیراندازان مطرح دنیا با شرکت در این رقابت ها سعی در به رخ کشیدن مهارت های خود در شلیک به هدف ها در مسافت های کوتاه و نزدیک دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا با ورزش و مسابقات تیراندازی فیلد تارگت بیشتر آشنا گردید. 

ورزش تیراندازی فیلد تارگت چیست؟

تیراندازی فیلد تارگت در واقع یک سری مسابقات مفرح و پرطرفدار تیر اندازی در سطح جهانی است. در مسابقات فیلد تارگت تیراندازی در سه وضعیت ایستاده، نشسته و آزاد به صورت گروهی و با تفنگ های بادی و پی سی پی برگزار می شود. در این رشته از هدف هایی به شکل حیوانات  که در بدنه آنها منطقه ای بنام منطقه ضربه برای برخورد ساچمه در نظر گرفته شده استفاده می شود. در این مسابقات برنده فردی می باشد که بیشترین شلیک موفق را داشته باشد.

اهداف فیلد تارگت در 8 تا 50 متری نصب می شوند و تیراندازان از مسافت اهداف بی اطلاع هستند و باید بدون استفاده از ابزار های الکترونیکی و با استفاده از دوربین (پارالاکس و میلدات) مسافت یابی و به هدف شلیک نمایند.

تاریخچه و آغاز ورزش تیراندازی با تفنگ بادی 

در سال 1903، قبل از جنگ جهانی اول، در سطح محدود و به صورت تفریحی کلوب های تیراندازی با اسلحه های بادی و گازی در کشورهای آلمان و بریتانیا تأسیس گشت. اما در آن زمان اسلحه ها به دلیل محدودیت های تکنولوژی و فنی، کارایی و دقت سلاح امروزی را نداشتند؛ به همین جهت مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی زیاد مرسوم نبود. تا جایی که قهرمانان تیراندازی هم از این سلاحها استفاده نمی کردند و شرکت در مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی را جایز نمی شمردند و این تفنگها را تنها برای تفریح مناسب می دانستند.

پس از جنگ جهانی و شکست آلمانی ها به دلیل محدودیت ها و تحریم های شدید که شامل حال کشور شد و برای پیشگیری از تجهیز مجدد ارتش آلمان، جلوی ساخت سلاح گرم (گلوله زنی) گرفته شد. این تحریم ها و فقدان تفنگ های گلوله زنی، زمینه را برای توجه بیشتر و گسترش صنعت تفنگ های بادی را فراهم ساخت و پس از لغو تحریم ها، آلمانی ها با ساخت لوله های خاندار توانستند جهش بزرگی در دقت و کارایی تفنگ های بادی بردارند! ساخت اسلحه پیستونی و فنری مجهز، به طور قابل توجهی چهره این ورزش را تغییر داد. اسلحه های جدید با همان دقت و استحکام تفنگ و تپانچه خفیف طراحی گردیدند.

تیراندازی فیلد تارگت به علت جذابیت، هزینه و خطر کمتر تفنگ بادی نسبت به سلاح گرم، علاقمندان بسیاری را به خود جلب نمود، که نتیجه آن تشکیل کلوب های متعدد و باشگاه های تیراندازی فیلدتارگت بود. اوایل فعالیت این باشگاه ها محدود بود ولی به مرور زمان تیراندازی در فضای آزاد و فاصله دورتر به دلیل توسعه تفنگ های بادی هم جای خود را پیدا نمود. به طور هم زمان در بریتانیا هم در اواخر دهه 1970 شاهد برگزاری مسابقات فیلدتارگت به شکل امروزی شدیم. 

در دهه ی 80 تیراندازی فیلد تارگت و مسابقات آن طرفداران بیشتری به خود جلب کرد و باعث شد اعضای بین باشگاه ها، مسابقاتی را تدارک ببینند و همین طور مسابقات و کاپ های سطح منطقه ای شکل گرفتند. امروزه باشگاه های تیراندازی بطور متناوب مسابقاتی برگزار می کنند و اخیراً مسابقات جایزه بزرگ هم شکل گرفته اند.

باشگاه هایی در سراسر انگلستان وجود دارند، که مسابقات و لیگ های منطقه ای را سازماندهی می کنند و علاقمندان می توانند در این مسابقات شرکت نمایند، چرا که مشارکت در این مسابقات منحصر به فرد می باشد. در طول تابستان، تعدادی از رویدادهای ملی برگزار می شود، که به نام ورزش گران قیمت شناخته می شود. تیراندازان با امتیاز بالای این بازی ها به مرحله نهایی راه می یابند و بعضی از آن ها می توانند به نمایندگی از بریتانیا در سطح اروپا و سپس در سطح جهانی به رقابت های خود ادامه دهند.

قوانین و هنجارهای رایج در مسابقات فیلد تارگت

مسابقات فیلد تارگت در سطوح مختلف با قوانین محلی هم برگزار می شود، اما کلاس های رسمی و مسابقات جهانی قوانین خودشان را دارند وفقط در کلاس 16 ژول برگزار می‌شوند.  بین مسابقات فیلد تارگت تحت تأثیر فرهنگ و قوانین محدود کننده قدرت در کشورهای مختلف، تفاوت های زیادی وجود دارد. برای مثال در کشور آمریکا از ژولهای بالاتر و فاصله هم تا فواصل بالاتر مثل 70 متر وجود دارد، و در استرالیا و برخی کشورهای آسیایی و امریکای جنوبی و قبرس محدودیت ژولی وجود ندارد.
با وجود تمام این تفاوت ها نمیتوان سطح مسابقات فیلد تارگت را محدود دانست، چرا که در همه جای دنیا مشاهده می شود که مسابقاتی خارج از ضوابط و چهارچوب های رسمی هم برگزار می شود؛ حتی مسابقات کلاس آزاد که طرفداران بسیاری دارد.

 در بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا کلاس های مخصوص تفنگ های فنری هم برگزار می شود، جالب است بدانید که در کشور انگلیس و بعضی مسابقات کلاس فنری استفاده از دیانا 54 به خاطر سیستم آنتی شوک که آن را در کلاس بالاتر دقت و بین فنری و پی سی پی ها قرار داده ممنوع می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این رشته میتوانید به وب سایت انجمن تخصصی بنچ رست و فیلدتارگت ایران IRBFA مراجعه نمائید

www.irbfa.ir

گرد آوری : نسیم طالبی